Съветът за тристранно сътрудничество ще обсъди параметрите на финансовата рамка за догодина.
Въпреки че по закон проектобюджетът трябва да бъде внесен в Народното събрание до 31 октомври, управляващите изчисляваха до последно детайлите по план-сметката.
В нея е заложено увеличение на минималната работна заплата до малко над 620 евро и увеличаване на данък дивидент и осигурителната тежест.
Заложен е и ръст на минималния осигурителен доход до 620,20 евро, както и на максималния – до 2352 евро.
Една от основните новости в новия бюджет, бъркаща дълбоко в джоба и на работодатели, и на работници, е увеличаването на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО) с 2 процентни пункта и от 1 януари 2028 г. — с още 1 пункт. А това никак не е малко: така от 1 януари 2026 г. общата осигурителна вноска за хората, родени преди 1 януари 1960 г., ще се повиши от 19,8% на 21,8%, а за родените след 31 декември 1959 г. – от 14,8% на 16,8%.
В приходните мерки: увеличава се данък „дивидент“ от 5 на 10 на сто. Хазартните оператори ще плащат вместо 20 вече 25 на сто върху оборота си. Заложен е и ръст на акцизите на тютюневите изделия, който ще продължи и през следващите години.
При разходите: издръжката за персонал в държавния сектор се увеличава с 5 на сто. Има повишаване на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст до 460,17 евро. От 50 на 75% се покачва паричното обезщетение за майка, която се е върнала на работа по време на втората година от раждането на детето й.
В проектобюджета са заложени и допълнителни мерки за събиране на приходи като разширяване на обхвата на стоките с висок фискален риск, разширяване на системата за електронно проследяване на движението на транспортните средства, превозващи стоки с висок фискален риск и въвеждане на задължение за електронно отчитане на приходите от продажби чрез използване в търговските обекти на одобрен от НАП софтуер за управление на продажбите.
Минималният размер на фискалния резерв в края на 2026 година може да бъде 2,4 млрд. евро. Брутният вътрешен продукт се очаква да надхвърли 120 милиарда евро и приходите и разходите по консолидираната програма се увеличават приблизително със 7 милиарда евро догодина, но при приходите ръстът е с по-бавен темп.
Средногодишната инфлация се очаква да запази темп от 3,5 на сто.
Снимка: БТА
Струма Прес – новините от Югозапада | Онлайн вестник Струма – Новини от Благоевград, Сандаски, Петрич, Банско, Разлог, югозападна България, страната и света