В края на юли 2021 г., екипът на проекта Нов живот за лешояди LIFE14 NAT/BG/649 успешно опръстени черен лешояд в гнездото му със стандартен орнитологичен и цветен пластмасов пръстен, както и го маркира с GPS предавател, за да проследява местонахождението му, предаде FWFF.
МИЧЕВ-БОЕВ – това е името на първия млад черен лешояд, излюпен в България за последните близо 30 години и първият в Стара планина от повече от половин век.
Сега е на 78 дни, тежи 5,600 кг и е кръстен на българските орнитолози и природозащитници Таньо Мичев и Николай Боев, които първи публикуват статия, предлагаща реинтродукция на вида в страната още през 1980 г. – няколко десетилетия след като видът е смятан за локално изчезнал. Тази статия и самите автори вдъхновиха повечето действащи природозащитници в областта на опазването на лешоядите в България и тези, които инициираха и провеждат реинтродукцията (повторно въвеждане) на черния лешояд в Стара планина.
И така, това е факт – черният лешояд отново се размножава през 2021 г. в България след 28 години от последното известно гнездо и повече от 60 години откакто видът се счита за локално изчезнал.
Източник: fwff. org