Евродепутати настояват за повече прозрачност при добавките в храните

За по-голяма яснота при етикетирането на добавките в храните настояват евродепутати, сред които и заместник-председателят на правната комисия в Европейския парламент Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП). Той информира, че вече е изпратен писмен въпрос до Европейската комисия дали посочването на Е-номерата може да стане задължително с цел повече прозрачност за потребителите.

„За хората с алергии или повишена чувствителност изборът на подходящи храни, напитки, лекарства и козметика често е затруднен, а понякога дори крие риск за здравето“, изтъкват в мотивите си членовете на ЕП.

В момента европейското законодателство изисква хранителните добавки да бъдат посочени в списъка на съставките чрез функционалния им клас, последван от специфичното наименование или Е-номер. Изписването на Е-номер обаче не е задължително във всички случаи.

Освен това, в ЕС няма законово изискване за посочване на произхода на суровините. Това означава, че ако се използва целулоза, етикетът не е задължително да уточнява дали тя е от дърво, памук или пък бамбук, подчертават евродепутатите.

Те питат още дали ЕК планира да проучи необходимостта от задължително обозначаване на произхода на суровините за определени добавки. Според евродепутатите липсата на пълна информация дали използваните съставки са растителни, минерални или животински може да представлява потенциален риск за алергични и свръхчувствителни хора.

 

За още актуални новини - харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.

Прочетете и

Кадър на ГЕРБ и бивш кандидат-кмет на Сандански поема временно ДАМТН

Стоян Стоев е определен за временно изпълняващ функциите на председател на Държавната агенция за метрологичен …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Текстовете и изображенията в сайта Струма Прес са под закрила на Закона за авторското право и са собственост на Струма Прес ЕООД освен ако не е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само с посочване на източника strumapress.com