Горещи новини

Петричкото селище Долене привлече вниманието и на Холивуд

В Югозападна България, между полите на Огражден планина, се намира едно малко село с голяма история – Долене. В околностите на Долене има останки от антични и средновековни поселения. Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия регистър в селото живеят 2 мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода XVI – XIX век в землището на селото се провежда прочутият Долянски панаир – един от най-големите панаири в европейските предели на Османската империя. През 1858 година в Долене е построено училище. Учениците са били около 30 и са се обучавали до четвърто отделение, което днес отговаря на гимназиално образование. В началото на 19-ти век е изградена и черквата „Св. Богородица“. В средата на 18-ти век в селото са живеели стотици жители, днес по списък те са едва 7 човека. Старите къщи са почти напълно разрушени, а живота в селото сякаш е спрял.

Със задачата да му даде втори шанс и да запази историята, и красотата на Долене се захваща Стефан Липийски. През 2018 г. той започва инициатива по реставрация и облагородяване на селото. С идеята да бъде запазена красотата и историята на селото, към неговата кауза се присъединява и дъщеря му Борислава Липийска. С екип от около 20 човека започват да превръщат Долене в еко селище, което с годините става все по-пригателно място както за български, така и за чуждестранни туристи. В началото на месец март пък Долене дебютира на туристическо изложение в София, където впечатли всички присъстващи, като едно от най-атрактивните места сред участниците.

“Село Долене е едно вълшебно място, което съчетава вековна история, природа, човешкия дух и същевременно усилен труд”, споделя Борислава Липийска.

Освен реставрация на старите къщи, екипът на Борислава и Стефан решава да превърне цветята в символ на селото. А причината е организирането на Долянски панаир в миналото.

“Цветето, като идея, идва от храма. Целият храм е изрисуван с цветя и до ден днешен има изключително пъстри фрески на цветя по него. Оттам идва идеята да вдъхнем живот на селището освен с реставрацията, и с елемента на живота – цветето”, разказва Борислава.

Селото е било прочуто и с млечните продукти, които приготвяли жителите му, а уникалното в тяхната обработка според Борислава е технологията за пренос на млякото.

“В миналото, понеже хората са имали изключително много млекодайни животни, които са били в по-високите планински пасища, от там до местноста “Папрата” хората са пренасяли млякото по млекопроводи, така наречените “маджии”, това са двуцеви тръби, имаме открити такива и всъщност една част от тях ще покажем в Къщата на селското стопанство. Днес ние внедряваме голяма част от млечните продукти в кухнята, за да го запазим като рецепти, които сме събрали от местните. Едни характерни ястия като чушки с извара, една малко по-пикантна разядка, която нарекохме “Доленска разядка”, това са все неща, които докосват малко или много до миналото”, обяснява Борислава.

 

След впечатляващото представяне на международното туристическо изложение „Ваканция и СПА Експо“ в София, се оказа, че освен многобройни български и чуждестранни туристи, уникалното селище е привлякло и вниманието на Холивуд.

Филмови компании, сред които и гигантът Universal, са отправили запитвания за възможност за заснемане на продукции в уникалната атмосфера на селището, съобщава за Bgtourism.bg Борислава Липийска.

В резултат на международния интерес, от етно селището предприемат стъпки за официалната му регистрация като снимачна площадка в световни платформи за локации, което ще улесни достъпа на режисьори и продуценти до информация за възможностите, които предлага автентичното българско кътче.

След изложението са създадени и нови партньорства както на национално, така и на международно ниво. Сред тях е и нова връзка с Китай, откъдето експерти са проучили проекта и са препоръчали Долене да сподели своя уникален модел пред по-широка аудитория – как в сърцето на нищото е създаден устойчив културен оазис, в който се съхранява живото наследство на българския дух.

В тази връзка селището вече е попълнило документи за членство в престижния Световен туристически алианс (World Tourism Alliance – WTA), глобална, неправителствена и нестопанска организация, създадена през 2017 г. в Китай. С визията „По-добър туризъм, по-добър живот, по-добър свят“, WTA работи за насърчаване на туризма като фактор за мир, развитие и глобално сътрудничество.

Членството на Долене в подобна международна мрежа ще даде нова възможност за разпознаваемост на България и автентичния ѝ туристически потенциал.

 

За още актуални новини - харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.

Прочетете и

БНТ2 с филм за най-големия дарител на Разлог – акад. Иларион Астинов

Екипът на БНТ2 работи върху нов документален филм, посветен на най-големия дарител на Разлог – …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Текстовете и изображенията в сайта Струма Прес са под закрила на Закона за авторското право и са собственост на Струма Прес ЕООД освен ако не е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само с посочване на източника strumapress.com