Горещи новини

Отиде си Андрей Китанов – създателят на Обсерваторията в Благоевград

Създателят на Обсерваторията в Благоевград, известният учител, физик и астроном Андрей Китанов почина внезапно дни преди да навърши 78 г., по време на лятната си ваканция в родния Благоевград. Човекът, отдал живота си на любовта към звездите и на учениците си, издъхнал в градината на вилата си, която е между Селище и Логодаж.
Андрей Китанов от години живее във Франция. Заминал със семейството си през 2000 г., след като при демократичните промени в България дейността на Обсерваторията в Благоевград била закрита заради липса на средства.
Обсерваторията в Благоевград е създадена по идея на Андрей Китанов. Докато се преустройва сградата на Ловния дом, той лично с доброволци от клуба се включват с физически труд в строителните дейности, като дори води дъщеря си и сина си, тогава деца, да помагат.
„Мечтата му бе да види Обсерваторията отново действаща, а делото му възродено и продължено. Обнадеждени сме, че това ще се случи, като разбрахме, че общината прави постъпки да намери финансиране от европейски програми чрез проект“, коментира Крум Китанов.
Поклонението пред тленните останки на Андрей Китанов е днес от 11 ч. в храма на Старите гробища в Благоевград.

 

 

 

Струма прес изказва съболезнования към близките. 

За още актуални новини - харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.

Прочетете и

Петричанка е европейски шампион по карате

Живка Кирова, състезател на СК “Киокушин” – Петрич с треньор Димитър Киров, спечели европейското първенство …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Текстовете и изображенията в сайта Струма Прес са под закрила на Закона за авторското право и са собственост на Струма Прес ЕООД освен ако не е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само с посочване на източника strumapress.com