Горещи новини

Отбелязваме 120 години от гибелта на Гоце Делчев!

Навършват се 120 години от гибелта на големия български революционер Гоце Делчев. На честванията пред паметника на героя в града, носещ неговото име, ще присъства и президентът Румен Радев.

С възпоменателно шествие и ритуал по полагане на венци и цветя в Благоевград ще бъде отбелязана 120-годишнината от гибелта на революционера Гоце Делчев. Шествието ще тръгне в 18:30 часа от Съдебната палата в града и ще премине през централните пешеходни улици на Благоевград. В 19 часа ще бъдат положени венци и цветя на паметника на революционера на площад „Македония“.

Гоце Делчев е един от ръководителите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, съавтор на устава на организацията. Роден е на 4 февруари 1872 г. в село Кукуш (дн. Килкис, Гърция). Завършва Солунската българска мъжка гимназия „Св. Св. Кирил и Методий” през 1891 г. и постъпва във Военното училище в София. През 1894 г. заради социалистическите му възгледи е изключен. Същата година започва да работи като учител в Щип, където е учител и Дамян Груев. Двамата заедно създават революционни комитети и събират средства за въоръжена борба.

На Солунския конгрес на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО)  през 1896 г. участва в изработването на организационните принципи, устава и правилника на организацията. През есента на 1896 г. е главен учител в Банско. В края на 1896 г. Гоце Делчев заедно с Гьорче Петров е определен за задграничен представител на ВМОРО в София. Той работи за изграждане на революционната мрежа, както и за снабдяването на организацията с оръжие.

Гоце Делчев създава, организира, и ръководи четническия институт на ВМОРО (1898-1899), като изгражда чети, които водят революционна пропаганда в селата и се предвижда да бъдат основни ядра при бъдещото въоръжено въстание. Гоце Делчев се противопоставя на взетото в негово отсъствие решение от Солунския конгрес на ВМОРО през 1903 г. за вдигане на въстание през пролетта същата година, тъй като преценява, че подготовката на такава акция не е достатъчна. Заедно с Дамян Груев и други революционни дейци успяват да отложат обявяването на въстанието за лятото на 1903 г.

Четата му е предадена и обкръжена край село Баница, Серско, от многобройна турска войска на път за среща с ръководителите на Серския революционен окръг. Потерята, командвана от майор Хюсеин Тефиков, който е съвипускник на Гоце Делчев, още през нощта на 3 срещу 4 май блокира село Баница. Вместо да изчака нощта, Гоце Делчев решава да изведе четниците от селото, за да спаси мирното население от турските репресии. След еднодневно сражение при опита да пробият блокадата на 4 май 1903 г. Гоце Делчев и петима четници са убити.

Последните чествания за рождението на Гоце Делчев обаче достигнаха върхова точка със скандали и арести, като наши сънародници не успяха да преминат границата със Северна Македония.

 

За още актуални новини - харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.

Прочетете и

Жълт код за обилни валежи в Югозапада

Националният институт по метеорология и хидрология обяви жълт код  за обилни валежи за 12 области в страната: …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Текстовете и изображенията в сайта Струма Прес са под закрила на Закона за авторското право и са собственост на Струма Прес ЕООД освен ако не е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само с посочване на източника strumapress.com