Горещи новини

Камери на тол системата вече следят и за превишена скорост

Камерите на тол системата, които са разположени почти по цялата пътна мрежа в страната, вече могат да следят и за превишение на скоростта.

Това стана факт с промените в Закона за движението по пътищата, който предвиждат камерите на тол системата да започнат да следят автомобилите и за средна скорост.

Тестовете започнаха в началото на април, като за тях са предвидени 500 преминавания при различни скорости, атмосферни условия и в различни части на денонощието. За всяко преминаване се сравнява реална скорост на автомобила с отчетената от системата по предварително утвърдена методика.

Директорът на “Националното тол управление” инж. Олег Асенов обясни пред Нова тв, че информацията от камерата за средна скорост ще стига веднага до интерфейс, свързан с МВР.

 

“Оттам нататък обработката на фишове ще бъде по обичайния механизъм – вероятно до няколко дни ще се получава съобщение чрез SMS, или чрез платформа за чатове. Глобите за средна скорост няма да се различават от тези към момента.

 

Контролът от началото до края на отсечка не се прилага за по-дълги участъци. Стартирахме два проекта за публичност на информацията. До края на годината ще може да се вижда средното време за преминаване на определена отсечка спрямо средната скорост, която е засечена”, обясни той.

 

Така още 294 камери ще засичат скоростта по пътищата у нас. На всяка отсечка ще има по една двойка камери. Тол системата ще предава данните за средна скорост на полицията автоматично, но все още няма глобени, тъй като периодът на функционирането ѝ в момента е тестови.

 

“По-ефективно ще бъде засичането на средна скорост на къси участъци – с дължина между 2 и 20 км. Около 80 такива ще бъдат проследени на първия етап и ще ги въвеждаме поетапно. По маршрута София – Кулата могат да бъдат реализирани между 8 и 10 отсечки, при София – Варна може да са дори 12, а от София до Пловдив – 4 или 5. По отсечката от Троян към София има девет камери, които може да участват в засичане на средна скорост. Броят им трябва да се определи така, че да влияе на пътната безопасност”, каза инж. Асенов.

 

Според него най-важното е да се подберат участъците с по-голяма концентрация на пътни произшествия, за да се развие механизъм за контрол с възпираща функция.

 

“Системата за засичане на средна скорост работи на база на разпознаване на регистрационни номера и категория на автомобила. Четем данните на влизане и излизане от отсечката, така че няма как да се регистрира нарушение на кола, която не е присъствала на място”, коментира той.

 

“Тол камерите може да се използват и за засичане на агресивно поведение – чрез функция за каране на малка дистанция”, отбеляза още директорът на “Националното тол управление”.

 

Снимка: БГНЕС 

За още актуални новини - харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.

Прочетете и

БНТ2 с филм за най-големия дарител на Разлог – акад. Иларион Астинов

Екипът на БНТ2 работи върху нов документален филм, посветен на най-големия дарител на Разлог – …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Текстовете и изображенията в сайта Струма Прес са под закрила на Закона за авторското право и са собственост на Струма Прес ЕООД освен ако не е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само с посочване на източника strumapress.com