Горещи новини

МОН обмисля оценката от изпита в 10 клас да влиза в дипломата

Резултатът от националното външно оценяване в края на 10 клас да се вписва в дипломата за средно образование на учениците. Тази идея предложи просветният министър акад. Николай Денков на блицконтрол в парламентарната комисия по образование. Първоначалният дневен ред на комисията предвиждаше приемане на дългоочакваните промените в Закона за висшето образование, регламентиращи съвместното обучение на студенти от няколко вуза, но вече втори път окончателното им приемане се стопира заради внесени в последния момент други спорни поправки.

Идеята си акад. Денков лансира в отговор на въпрос от депутата от ПП Христо Симеонов. Той попита как могат да се мотивират децата в 10 клас за националното външно оценяване. “Резултатите от НВО не повлияват на образованието им в 11 и 12 клас. Получаваме все повече запитвания от родители: “Защо да пускаме децата си на НВО?”, посочи той. Оценките от изпитите по български и по математика за десетокласниците действително не носят последици след себе си – значение имат единствено за тези ученици, които учат в обединени училища (до 10 клас) и следва да кандидатстват за други гимназии, които ги класират според резултатите.

Министър Денков посочи, че темата се обсъжда във ведомството му, като личното му мнение е, че в случая трябва да се направи промяна – например резултатите от НВО в 10 клас да се вписват в дипломата, с която учениците завършват втория етап на гимназиалното си образование. “Това обаче изисква промяна в нормативната база и ще го направим само ако сме сигурни, че това е правилният подход“, заяви той. По думите му оценките от НВО и от вътрешните изпити в училище трябва да останат отделни и да не се вписва средноаритметична оценка.

Относно промяната в учебните програми, която предстои да се случи за началото на учебната 2022/23 г., министърът заяви, че до 30 юни трябва да свърши прегледът им от близо 170 учители. След това МОН ще оповести обзор на направените предложения, а после ще предложи и промени в самите програми, които ще се качат за обществено обсъждане. “Обмисляме дали в актуализираните програми да не се запишат изисквания за методите на преподаване от учителите”, загатна още той, обяснявайки, че тази методична помощ – да се знае по кой предмет какъв метод за преподаване е удачен – би била много полезна за учителите.

За още актуални новини - харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК.

Прочетете и

„Светът е в нашите ръце“ обедини ученици от Разлог, Турция, Испания и Португалия 

Делегация от 20 ученици и учители от Турция, Испания и Португалия гостуват на Професионалната гимназия …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Текстовете и изображенията в сайта Струма Прес са под закрила на Закона за авторското право и са собственост на Струма Прес ЕООД освен ако не е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само с посочване на източника strumapress.com