Според асоциацията предложените промени “застрашават върховенството на закона и разделението на властите в страната”, не са подложени на никакво обществено обсъждане (каквито са препоръките на Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия) и “по същество представляват недопустим опит за политическа намеса в независимата по Конституция съдебна власт”.
От асоциацията посочват, че внесените от “27 народни представители от парламентарната група на “Демократична България” предложения за поправки в Конституцията касаят промяна на елементите на формата на държавно управление, което означава, че са от компетентността на Велико народно събрание.
“От председателя на парламентарната група на “Демократична България” и група народни представители на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт и проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс”, с които се цели закриването на специализираните съд и прокуратура – структури, които се занимават с най-тежките дела в държавата, а работата им е оценена като добър модел за борба с организираната престъпност и корупцията. Премахването им би затруднило работата по разследвания от компетентност на Европейската прокуратура, тъй като именно Специализираният наказателен съд е компетентен да разглежда делата от тази категория”, твърдят от организацията.
От АПБ предупреждават и за възможно блокиране на борбата срещу организираната престъпност и корупцията в страната в случай че бъде приет внесения от политическа партия “Да, България” проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, с който се цели закриването и разделянето на КПКОНПИ. Тези промени обаче изобщо не са обсъждани в правната комисия и не са гласувани.
“Подсъдими и обвиняеми лица приветстваха и друг законопроект за изменение и допълнение на наказателно-процесуалния кодекс, внесен от народни представители от парламентарната група на “Изправи се! Мутри вън!”, с който се възстановяват отменените през 2010 г. текстове, даващи възможност на обвиняем да поиска делото му да се разгледа от съда, ако до две години след повдигане на обвинение не е внесен обвинителен акт”, се посочва в писмото на АПБ. Според тях наказателните производства срещу тези обвиняеми се отличават с фактическа и правна сложност, които предполагат по-дълъг период на разследване.
Преди да бъде прието окончателно предложението за закриването на специализираните съдилища и прокуратури, то трябва да бъде гласувано в пленарната зала, а след това да мине отново през правна комисия и зала на второ четене. Подобни аргументи за лобизъм и намеса в независимата съдебна власт използваха от депутатите от ГЕРБ по време на обсъждането в правната комисия.
Източник: Фрогнюз