Разпределението на милиардите левове, отпускани от държавата за строителство и ремонт на пътища, както и реформирането на антикорупционната комисия, чиято амбициозна задача е да разследва злоупотребите по време на предишното управление и да следи да няма нови – това се очерталите се конфликтни точки, заради които управляващата коалиция от днес вече е в нов състав.
Лидерът на “Има такъв народ” Слави Трифонов обяви, че излиза от изпълнителната власт, а премиерът и председател на “Продължаваме промяната” Кирил Петков декларира готовност да продължи да управлява, но с правителство на малцинството, като разчита на досегашните партньори БСП и “Демократична България”, както и на поне 12 гласа на съмишленици от партията на Трифонов.
В отговор на многобройните въпроси за това на колко и кои депутати ще разчита за управлението си вбъдеще премиерът Кирил Петков заяви, че другите двама коалиционни партньори – БСП и “Демократична България”, са декларирали пълна подкрепа за управлението.
Петков отклони въпросите кои ще са наследниците на изтеглените четирима министри, като посочи само, че те ще трябва да отговарят на критериите за професионализъм и почтеност, на които отговарят останалите в кабинета.
“Нужни са ни 12 депутати”. Ние вярваме, че в групата на “Има такъв народ” има толкова, дори повече, които приемат идеите, с които тръгнахме да променяме България”, каза Петков.
Той подчерта, че в групата на Слави Трифонов има народни представители, които подкрепят действията на правителството. Той атакува регионалния министър Гроздан Караджов, подчертавайки, че хората не го разпознават от протестите срещу кабинета “Борисов”, защото е “спуснат незнайно откъде”.
Асен Василев нарече “опорка” обвиненията на Слави Трифонов, че правителството е похарчило 9 млрд.лв. напълно непрозрачно в края на годината.
На свой ред вътрешният министър Бойко Рашков обяви, че от месеци се работи по разследване на незаконно усвоени бюджетни пари от фирмите за пътища.
Разследвания се извършват в съдебната и изпълнителната власт и ще ви информираме детайлно, защото обществото има право да знае как са разходвани, за къде са били предназначени те и къде се намират – дали са изнесени в чужбина, или у нас се изграждат имоти лична собственост на собствениците и управителите на фирми, заяви Рашков.